Ślub za granicą – a może by TAK rzucić wszystko i wyjechać?

Opublikowany 30 sierpnia, 2023

ślub za granicą, ślub w Grecji, ślub w Toskanii, ślub na Teneryfie, ślub na Zanzibarze, wedding planner Polska

Fot. Ela Barteczko. Organizator: 5 Events – Architekci Ślubów marzeń w Polsce i za granicą. Ślub za granicą.

A co jeśli właśnie się zaręczyliście i uważacie, że większe wesele w Polsce nie jest dla Was? Co jeśli kochacie podróżować, poznawać nowe miejsca, a swój ślub chcielibyście świętować tylko we dwoje bądź w kameralnym gronie najbliższej rodziny oraz przyjaciół? Musicie wiedzieć: zawsze istnieje możliwość ślubu w innym zakątku świata. Informacje na ten temat zebrała dla Was Lidia Wandas-Wilczura,  5 Events – Architekci Ślubów marzeń w Polsce i za granicą

Powiewające na wietrze palmy, złocisty piasek, ciepłe lazurowe morze, majestatyczne klify, wodospad z odgłosami orzeźwiającej wody i pachnącej tropikalnym lasem dżungli, wielowiekowy ogród zabytkowej rezydencji czy kościółek samotnie stojący na malowniczej skale z widokiem na morze. To tylko cząsteczka propozycji nietuzinkowych miejsc, w których można zawrzeć związek małżeński.  Miłość nie ma granic a świat ma mnóstwo wielobarwnych miejsc do zaoferowania, by w tym jednym, wybranym wśród miliona innych, z tą jedną ukochaną osobą spojrzeć sobie w oczy i powiedzieć: TAK! W tak niecodziennej oprawie jaką sobie wymarzyliście i tak jak wymarzyliście sobie ten dzień.

ślub za granicą, ślub na Krecie, ślub na Wyspach Bahama, ślub w Toskanii, ślub na Teneryfie, ślub w Meksyku, wedding planner Polska

Fot. Sławek Gubała. Organizator: 5 Events – Architekci Ślubów marzeń w Polsce i za granicą. Ślub za granicą.

Ślub za granicą – kluczowe kwestie

Kiedy rozważacie ślub za granicą, ważne jest, aby wziąć pod uwagę i odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jak chcecie by wyglądał Wasz ślub marzeń?
  • Ile bliskich Wam osób ma ten piękny czas celebrować z Wami?
  • Co jest dla Was ważne jeśli chodzi o otaczającą przyrodę, śluby krajobraz, jaka temperatura byłaby idealna.
  • Jak wyobrażacie sobie wieczór dnia ślubu?
  • Jakim przybliżony budżetem dysponujecie i co chcielibyście w nim zawrzeć?
  • Kto płaci za wakacje gości? Oni sami czy może Wy płacicie cześć np. za zakwaterowanie na kilka nocy a może całość leży po Waszej stronie?

To ważne kwestie a odpowiedzi na te pytania pokażą Wam możliwości, oraz czy Wasze oczekiwania są podobne. Wstępnie poprowadzą Was też już w pewne kierunki. Ważna jest też szczera rozmowa o finansach, ile naprawdę chcielibyście przeznaczyć na ten piękny romantyczny cel i jaki margines zwiększenia budżetu bierzecie pod uwagę.

ślub za granicą, ślub na Krecie, ślub na Wyspach Bahama, ślub w Toskanii, ślub na Teneryfie, ślub na Malcie, wedding planner Polska

Fot. Ela Barteczko. Organizator: 5 Events – Architekci Ślubów marzeń w Polsce i za granicą. Ślub za granicą.

Rodzaj ślubu za granicą 

Bardzo istotna rzecz to: czy ślub za granicą to ma być ślub religijny/ kościelny/ konkordatowy czy cywilny, a może jedynie symboliczny/ humanistyczny (ślub nie mający skutków cywilno-prawnych)?

Odpowiedź na to pytanie wykluczy wiele miejsc, w których ślub kościelny (np. w obrządku rzymsko-katolickim) jest dla turystów niemożliwy. Tak jest m.in. na bardzo popularnej perełce wśród ślubnych wysp – Santorini czy nad jeziorem Como we Włoszech. W wielu przypadkach poprowadzi Was to do rozważań: ślub cywilny na Santorini plus ślub kościelny w Polsce czy może ślub konkordatowy, ale w innym miejscu np. w Toskanii czy Ligurii lub w innym zakątku świata, gdzie jest to możliwe.

ślub za granicą, wesele glamour, małe wesele, ślub na Krecie, ślub w Toskanii, ślub we Włoszech, konsultant ślubny Polska

Fot. Marcin Pietrzak. Organizator: 5 Events – Architekci Ślubów marzeń w Polsce i za granicą. Ślub za granicą.

Ślub za granicą – ile mamy czasu na organizację 

Kolejna kwestia to czas na organizacje zaślubin za granicą, czy mamy go tylko miesiąc, dwa czy też może dużo więcej czasu jak pół roku, rok, dwa?

Jest to istotne z tego względu, że w każdym przypadku (np. różnych wysp) nawet w obrębie jednego kraju czas składania dokumentów może być różny. Zarówno urzędnicy jak i kościół mają różne wymagania. Niektóre miejsca dopuszczają złożenie dokumentów nawet na kilka dni przed, a inne na minimum 60 dni. Do tego dochodzą kwestie takie jak; tłumaczenia, potwierdzenia i inne dokumenty. Każdy nawet najmniejszy ślub wymaga orientacji w drobiazgowych kwestiach organizacyjnych, niuansach prawnych, wymaga odpowiednich tłumaczeń i złożenia niezbędnych dokumentów, dodatkowych pism w wyznaczonych terminach.  Zatem warto zaangażować doświadczonego konsultanta ślubnego, który poprowadzi Parę przez cały proces przygotowań, a w razie wątpliwości czy problemów doradzi, a często i złoży dokumenty za Was (jeśli tylko prawo nie stanowi inaczej). Dzięki temu nie musicie jechać za granicę specjalnie w tym celu i będziecie spokojni, że Wasze dokumenty będą poprawnie złożone a ślub legalny zarówno w świetle prawa polskiego, międzynarodowego czy kanonicznego.

ślub za granicą, ślub w Grecji, ślub w Toskanii, ślub na Teneryfie, ślub na Zanzibarze, wedding planner Polska

Fot. Ela Barteczko. Organizator: 5 Events – Architekci Ślubów marzeń w Polsce i za granicą. Ślub za granicą.

 

 

Podsumowanie

Powyższe pytania i udzielone odpowiedzi, nad którymi warto zastanowić się przed planowaniem ślubu za granicą przybliżą Was do wsłuchania się w swoje oczekiwania, marzenia oraz przybliżą realne możliwości podjęcia się takiego wyzwania.  Choć ślub za granicą z filmowym tłem kojarzy się z hollywoodzkimi produkcjami i czymś tylko z marzeń to mogę zapewnić Was, że z roku na rok statystyki popularności kameralnych ślubów za granicą dla Polaków czy Par międzynarodowych rosną w szybkim tempie. A taki ślub dostępny jest dla większości Par Młodych. Zainspirujcie się ślubami polskich lub mieszanych par, zobaczcie jak w mniej lub bardziej kameralnym gronie świętowały nasze młode pary, jak wyglądały nasze fenomenalne śluby i wesela za granicą.

Serdecznie zapraszamy Cię po więcej informacji, zdjęć na www.slubzagranica.info oraz Instagram @slubzagranica gdzie znajdziesz masę inspiracji. 

Kto wie, może w niedługim czasie spotkamy się i spełnimy Wasze ślubne marzenia na drugim końcu Europy lub świata?

A jeśli rozważasz zatrudnienie wedding plannera na swoją uroczystość, zajrzyj koniecznie do naszej bazy profesjonalnych konsultantów ślubnych i znajdź swojego wedding plannera. 

Lidia Wandas-Wilczura, 5 Events – Architekci Ślubów marzeń w Polsce i za granicą

Tagi: , , , , , , ,

Powrót udostępnij

WordPress Lightbox