Ślub humanistyczny – ceremonia personalizowana

Opublikowany 31 października, 2022

Fot. Fujak Fotografia. Ślub humanistyczny w plenerze. Agencja GLAMOUR EVENT.

Ślub humanistyczny w Polsce, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Z roku na rok wzrasta liczba symbolicznych ceremonii ślubnych, które dzięki swojej formule skradły serca Młodych Par. A co więcej, niezwykle zachwycają również zaproszonych gości. Czym właściwie jest ślub humanistyczny i czym różni się od ślubu symbolicznego? Kto prowadzi taką uroczystość? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

 Fot. Fujak Fotografia. Ślub symboliczny w Polsce. Agencja GLAMOUR EVENT.

Ślub symboliczny w Polsce, datuje swoje początki w roku 2007. To właśnie wtedy odbyła się pierwsza ślubna ceremonia humanistyczna.  W owym czasie idea ślubu świeckiego miała niewielu zwolenników ale za to wielu przeciwników. Na szczęście dzięki staraniom Mistrzów Ceremonii Ślubnych, którzy postanowili szerzyć tę – pod wieloma względami –  niezwykłą ideę, dziś  na szeroką skalę, możemy doświadczać najpiękniejszych ceremonii zaślubin. To m.in. dzięki personalizacji scenariusza uroczystości, wyjątkowym osobowościom celebrantów i  braku jakichkolwiek ograniczeń co do formy, czasu oraz miejsca zaślubin, ceremonia symboliczna stała się niezwykle istotnym elementem dnia ślubu. Dzięki ogromnej zmianie, którą wprowadziły śluby symboliczne, dziś ceremonia zaślubin to uczta emocjonalna tak dla Pary Młodej jak również dla zaproszonych gości. Słowa wypowiadana przez Mistrzów nie rzadko są cytowane przez gości, czy to w czasie życzeń dla Pary Młodej czy w czasie przemówień mających miejsce już na weselu. Bardzo częstym wydarzeniem są szczere, płynące prosto z serca – podziękowania od gości, zachwyconych uroczystością.

Fot. Zuzanna Karetta. Ślub symboliczny w górach. Agencja GLAMOUR EVENT.

 

Czym różni się ślub humanistyczny od ślubu symbolicznego?

Od strony praktycznej, właściwie niczym. Aktualnie ceremonie symbolicznych zaślubin są tak mocno spersonalizowane, że moglibyśmy je wszystkie nazwać ślubami personalizowanymi. W artykule będziemy używać zamiennie określenia ślub humanistyczny/ symboliczny. Gdybyśmy jednak chcieli sięgnąć do korzeni i wyjaśnić różnice między obydwoma pojęciami to istotna jest kwestia, iż ślub symboliczny jest pojęciem szerszym i mieści w sobie m.in.  ślub humanistyczny. Ślub humanistyczny jest ślubem symbolicznym z uwagi na fakt, iż w Polsce tego typu ceremonia nie pociąga za sobą skutków prawnych. A więc jest w pewnym sensie „symbolem”. Pod pojęciem ślubu symbolicznego mieści się również ceremonia stylizowana, która charakteryzuje się tym, iż wszelkie elementy ceremonii (w tym scenariusz, miejsce, czas, garderoba Pary Młodej oraz Mistrza Ceremonii Ślubnych itp.) są przygotowane w określonym stylu, np. stylizacja na lata 20-te, z motywem filmowym, w stylu hawajskim itp.. Przy czym ślub stylizowany to znacznie więcej niż zadbanie o stylową aranżacje (w ramach florystyki i dekoracji).

Fot. Olga Karkowska Photographer. Ślub symboliczny w plenerze. Agencja GLAMOUR EVENT.

 

Kluczowym elementem ślubów humanistycznych a więc i tym samym symbolicznych jest człowiek (human). To właśnie człowiek jest w centrum idei humanistycznych. I wszystko to co jest związane z człowiekiem. Ślub humanistyczny stawia na uczucia dwojga ludzi, nie stawiając miedzy nimi żadnych granic. Dlatego ten rodzaj uroczystości jest również doskonałym rozwiązaniem dla par ze środowisk LGBT.  Wśród ceremonii stricte humanistycznych (świeckich), prowadzone są również takie ceremonie jak powitanie dziecka oraz pogrzeb.

Kto prowadzi ślub humanistyczny?

Mistrz Ceremonii Ślubnych zwany również Celebrantem to osoba, która przygotowuje scenariusz zaślubin i przeprowadza uroczystość przemawiając do Pary Młodej oraz zgromadzonych gości. Profesjonalny Mistrz potrafi dostosować styl uroczystości (a w tym sposób przemawiania, swój wygląd, dodatkowy rytuał ślubny itp) do indywidualnych preferencji Pary Młodej. W zależności od tego czy zaślubiny powinny być mniej lub bardziej uroczyste, mniej lub bardziej luźne, tak dobiera wszelkie narzędzia aby wszystko stanowiło spójną całość. Mistrz Ceremonii Ślubnych jest w czasie uroczystości, swoistym przewodnikiem, prowadzącym Parę Młodą przez poszczególne etapy tego niezwykle ważnego wydarzenia.

Niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do właściwego prowadzenia ślubów symbolicznych, Mistrzowie mogą zdobywać w czasie szkoleń prowadzonych przez Akademię Mistrzów Ceremonii Ślubnych. Odpowiednie przygotowanie Celebranta ma ogromny wpływ na efekt końcowy ceremonii zaślubin. To właśnie od prowadzącego ceremonię ślubną, zależy jakie emocje zostaną uwolnione, czy Para Młoda będzie potrafiła zrelaksować się i z radością przeżywać tak ważny moment w ich życiu i wreszcie… czy goście będą brali udział w pełnym zaangażowaniu, skupiając się na wypowiadanych słowach i wydarzeniach.

Fot. Beata Czerner. Mistrz Ceremonii Ślubnych. Agencja GLAMOUR EVENT.

 

 

Z jakich elementów składa się ślub humanistyczny?

 

Każda uroczystość jest personalizowana a więc scenariusze tego typu zaślubin bywają bardzo zróżnicowane. Niemniej jednak możemy wyróżnić kilka bazowych elementów ślubu symbolicznego, do których należą:

 1. Uroczyste wejście Pary Młodej
 2. Powitanie, mowa wstępna.
 3. Przedstawienie historii poznania Pary Młodej.
 4. Przemowa główna.
 5. Wystąpienie bliskiej osoby (przemowa, czytanie wiersza, występ artystyczny itp.)
 6. Złożenie przysiąg małżeńskich.
 7. Ogłoszenie mężem i żoną lub żoną i żoną lub mężem i mężem.
 8. Rytuał ślubny.
 9. Mowa końcowa i złożenie życzeń.
 10. Wręczenie aktu pamiątkowego.
 11. Uroczyste wyjście Państwa Młodych.

Dobrym wstępem przed ceremonią jest przygotowanie aperitifu. Poczęstunek i napoje mogą być serwowane na ok 30minut przed rozpoczęciem ceremonii, tak aby na czas schodzenia się gości już na tym etapie, poczuli się zaopiekowani. Aperitif tuż po zaślubinach to również ciekawy i praktyczny pomysł, pozwalający gościom na integrację w czasie przewidzianym na życzenia i gratulacje dla Państwa Młodych. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń w miejscu przyjmowania życzeń, zachęci gości do rozmów zamiast do ustawiania się w kolejce, która –  bądźmy szczerzy – jest niezręcznym elementem nadal większości uroczystości.

Fot. Szymon Olma. Rytuał ślubny na ślub humanistyczny. Agencja GLAMOUR EVENT.

Temat ślubów symbolicznych jest niezwykle szerokim tematem. Chętnie podzielimy się z Wami dalszymi informacjami, w jednym z kolejnych artykułów. Ze wzgledu na swoją niecodzienność w formule ślubu humanistycznego z pewnością sprawdzi się doświadczony konsultant ślubny. Możesz znaleźć swojego tutaj

 

Karolina Ostachowicz GLAMOUR EVENT

Tagi: , ,

Powrót udostępnij

WordPress Lightbox