Rytuał ślubny – czym jest i do czego służy?

Opublikowany 6 marca, 2023

rytuał ślubny, wiązanie dłoni w czasie ślubu humanistycznego

Fot. Beata Czerner. Agencja: GLAMOUR EVENT. Rytuał wiązania dłoni szarfą.

Ślub do wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego człowieka. Dlatego z przyjemnością planujemy każdy najdrobniejszy detal. Organizacja ślubu i wesela to przepiękny choć często również stresujący czas dla Pary Młodej i jej bliskich. Ze względu na to, że wszyscy pragną przygotować dzień ślubu tak, aby był niezapomniany warto pamiętać, że element personalizacji możemy wprowadzić także w ramach rytuału ślubnego. Jeśli np. poznaliście się w czasie degustacji win albo w sklepie z winami, to doskonałym pomysłem na rytuał ślubny będzie mieszanie wina. Jeśli jesteście parą uwielbiającą podróże i zbieracie pamiątki w postaci piasków z różnych zakątków świata – zapewne spodoba Wam się pomysł łączenia piasków. Ale nawet jeśli nie mieliście okazji do egzotycznych podróży, ale wspólnie je planujecie albo… po prostu uwielbiacie pamiątki z różnych wydarzeń, które możecie ustawić na kominku, to ten rytuał również będzie idealny dla Was. Dziś możecie wybrać preferowany  przez Was rytuał ślubny, który uatrakcyjni ceremonię zaślubin.

Ale zacznijmy od początku… na początku była obrączka ślubna.  O obrączkach i innych rytuałach ślubnych, opowiada doświadczona Wedding Plannerka z agencji ślubnej GLAMOUR EVENT – Karolina Ostachowicz.

rytuał ślubny, obrączki na ślubie humanistycznym

Fot. Natalens. Agencja: GLAMOUR EVENT. Wymiana obrączek na ślubie w plenerze.

Obrączki ślubne na przestrzeni lat

Obrączki to najpopularniejszy rytuał ślubny. A ich historia sięga starożytnego Egiptu. Pierwsze obrączki stosowano w czasie zaślubin 6000 lat temu. Okrągły kształt obrączki był kojarzony z wiecznością, trwałością i nierozerwalnością miłości małżonków. 

Już za czasów starożytnych Egipcjan, obrączki noszono na serdecznym palcu lewej dłoni, ponieważ uważano, że jest to palec, przez który biegnie żyła połączona bezpośrednio z sercem (vena amoris – żyła miłości).

Współczesny zwyczaj wymiany obrączek w czasie ślubu kościelnego oraz cywilnego, wywodzi się z czasów chrześcijańskiej, średniowiecznej Europy. Były również czasy, w których obrączki tworzono w specjalny sposób aby utrudnić ich ściągnięcie. Wprawdzie mało to romantyczne, szczególnie że tego typu obrączki obowiązywały tylko żony (co dawało mężom możliwość dowiedzenia się o ściągnięciu obrączki, która wiązała się ze zdradą), ale takie są fakty. Ponadto przez długi czas w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie obrączki nosiły tylko zamężne żony. Dopiero w XX wieku stały się powszechne dla obydwojga małżonków.

Obrączki ślubne jako rytuał ślubny

Czy wiedzieliście, że gdybyście w czasie ślubu cywilnego nie wymienili się obrączkami to nadal Wasze małżeństwo jest ważne w świetle polskiego prawa? Warto wspomnieć, że wymiana obrączek, które tak bardzo kojarzą nam się ze ślubem,  jest niczym innym jak dodatkowym rytuałem. A zatem brak takiego rytuału nie powoduje żadnych zmian w kwestiach formalnych. Czy można zatem, w czasie ślubu cywilnego lub kościelnego, przeprowadzić inny rytuał ślubny? Odpowiedź brzmi – nie. Ale… mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość – możecie spersonalizować rytuał ślubny decydując się na ślub symboliczny zwany również humanistycznym.

rytuał ślubny, ślub symboliczny Katowice

Fot. Beata Czerner. Agencja: GLAMOUR EVENT. Wymiana obrączek w czasie ślubu symbolicznego.

Ślub humanistyczny i inne rytuały symboliczne

Ślub humanistyczny to niezwykła idea, która od kilku lat podbija serca Młodych Par w naszym kraju. Możliwość personalizacji ceremonii zaślubin, a tym samym możliwość spełnienia wszelkich ślubnych marzeń, czyni ten rodzaj ślubu niezwykle popularnym. Ślub symboliczny to również świetne rozwiązanie dla Par międzynarodowych, które na co dzień mieszkają zagranicą ale ślub i wesele planują w Polsce. Bez konieczności realizacji formalności przed- i po- ślubnych mogą przeżyć przepiękną ceremonię w gronie wszystkich zaproszonych gości. Pozostawiając formalności do realizacji w kraju zamieszkania. To ogromna oszczędność czasu ale także finansów.

rytuał ślubny, ślub symboliczny Kraków

Fot. Olga Krakowska. Ślub cywilny łączony ze ślubem humanistycznym.

Ślub humanistyczny to ceremonia, która może być pod każdym względem dopasowana do Was. A rytuał ślubny to jeden z tych etapów ceremonii, który pokazuje co Wam w sercu gra. W zakresie rytuału ślubnego nie ma żadnych ograniczeń! Co więcej, jeden rytuał może zostać przygotowany i poprowadzony na kilka sposobów, co dodatkowo personalizuje konkretną uroczystość.  

Do najpopularniejszych rytuałów ślubnych należą:

Rytuał ślubny – rozpalenie świecy jedności

Para Młoda rozpala świecę jedności, tworząc jeden płomień z dwóch odrębnych płomieni. Symbolem tego rytuału jest połączenie dwóch do tej pory niezależnych osób oraz rodzin.

rytuał ślubny, ślub humanistyczny w plenerze

Fot. Adam Kiwior. Agencja: GLAMOUR EVENT. Rytuał rozpalenia świecy jedności.

Rytuał ślubny – łączenie kolorowych piasków

Połączenie ziarenek piasków to niezwykle wymowny rytuał. Raz połączone nigdy nie zostaną rozdzielone. Podczas tego rytuału, Para Młoda przesypuje piaski z dwóch karafek (najczęściej w dwóch różnych kolorach) do jednej większej karafki. Tworząc tym samym niepowtarzalny piaskowy obraz.

ślub humanistyczny

Fot. Tim Dembski. Agencja: GLAMOUR EVENT. Rytuał mieszania kolorowych piasków.

Rytuał ślubny – wiązanie dłoni

Wiązanie dłoni pochodzi z obrzędów pogańskich, które stosowano na etapie zaręczyn Pary Młodej, która to zobowiązywała się pozostać ze sobą przez rok i jeden dzień aby razem przejść próbę związku.  Nawiązuje również do przełożenia szarfą dłoni nowożeńców w czasie ślubu kościelnego.

ślub symboliczny plenerowy

Fot. Anastasia Karpowicz. Agencja: GLAMOUR EVENT. Rytuał wiązania dłoni.

Rytuał ślubny – sadzenie drzewa jedności

Para Młoda (nie rzadko w towarzystwie swoich dzieci lub rodziców) sadzi drzewo, o które wspólnie będą dbać. Rytuał ten może mieć kilka znaczeń, ponieważ każdy rodzaj drzewa ma inną symbolikę.

ślub humanistyczny w plenerze

Fot. Karolina Bulanowska. Agencja: GLAMOUR EVENT. Rytuał sadzenia drzewa.

Rytuał ślubny – mieszanie wina

Mieszanie wina (lub innych trunków) symbolizuje ideę łączenia w jedność  tego, co do tej pory było indywidualnością. Podczas rytuału Para przelewa do jednej karafki, wina z dwóch innych karafek. Dzięki temu powstaje jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna mieszanka.

ślub symboliczny w polsce

Fot. Zuzanna Karetta. Agencja: GLAMOUR EVENT. Rytuał mieszania wina.

Jaki rytuał wybrać na Wasz ślub?

Jeśli lubicie tradycje i chcecie wymienić się obrączkami to nic nie stoi na przeszkodzie aby połączyć ze sobą dwa lub nawet więcej rytuałów. Możecie zatem wymienić się obrączkami a także połączyć kolorowe piaski. Pamiętajcie, że ceremonia zaślubin to Wasza uroczystość i uczyńcie z niej prawdziwą ucztę dla zmysłów. Z pewnością pomoże Wam w tym jeden z naszych konsultantów ślubnych

Aby ceremonia faktycznie odzwierciedlała Wasz związek, Wasze osobowości, poszukajcie rytuału, który będzie nawiązywał np. do Waszej historii poznania albo wydarzeń, które miały dla Was duże znaczenie. Doświadczony Mistrz Ceremonii Ślubnych, z przyjemnością pomoże Wam dobrać rytuał tak aby współgrał nie tylko z Waszymi osobowościami, Waszą historią ale także ze stylem ceremonii zaślubin. Pracując nad scenariuszem ślubu, opowiedzcie celebrantowi jak najwięcej szczegółów o Was i Waszym związku. Dzięki temu będzie on mógł zaproponować najlepsze rozwiązanie dla Was. Przez co Wasza ceremonia zaślubin zachwyci Was, Waszych gości i na zawsze pozostanie w pamięci.

 

Karolina Ostachowicz, agencja ślubna: GLAMOUR EVENT

Tagi: , , , , , ,

Powrót udostępnij

WordPress Lightbox