Kurs na Wedding Plannera – jak wybrać?

Opublikowany 29 stycznia, 2024

Kurs na wedding plannera, jako zostać wedding plannerem, szkolenia dla wedding plannerów

Fot. Karolina Bulanowska. Agencja ślubna: GLAMOUR EVENT. Kurs na wedding plannera

Zawód Konsultant Ślubny

Zawód „Konsultant Ślubny” lub z angielskiego „Wedding Planner” to relatywnie młody zawód w Polsce. Całkiem niedawno, bo końcem 2013 r., zawód Wedding Planner został zdefiniowany w Krajowym Standardzie Kompetencji Zawodowych. Opis standardu kompetencji zawodowych wykonany został przy znacznym udziale członków Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych oraz innych ekspertów. Ich rolą było przeprowadzenie badań analitycznych, zebranie informacji z różnych aktów prawnych oraz klasyfikacji krajowych oraz międzynarodowych. W ten sposób powstał szczegółowy opis zawodu,  nazwanego Organizator Imprez Ślubnych (kod 333202). W niniejszym artykule  Karolina Ostachowicz – Wedding Plannerka agencji ślubnej GLAMOUR EVENT przybliży początki naszego zawodu oraz przedstawi kryteria, jakimi należy się kierować, wybierając kurs na wedding plannera. Z pewnością jest to temat, który zainteresuje tych, którzy pragną zostać Wedding Plannerem by spełniać ślubne marzenia Młodych Par.

Jak zostać wedding plannerem, szkolenia dla wedding plannerów

Fot. Karolina Bulanowska. Agencja ślubna: GLAMOUR EVENT. Kurs na wedding plannera

Początki zawodu Wedding Plannera

W 2013 r., na rynku polskim działało już kilka – kilkanaście agencji ślubnych. To właśnie one przecierały ścieżki dla zawodu Konsultanta Ślubnego. Kreowały nie tylko wizerunek Wedding Plannera, ale również wprowadzały ogromne zmiany na całym polskim rynku ślubnym.

Świadomość Par Młodych oraz usługodawców ślubnych była bardzo niska. Często spotykaliśmy się z pytaniem Par Młodych (i nie rzadko ich rodziców) : „W czym właściwie chce Pani nam pomóc? Przecież to tylko wesele!” Faktycznie,  w czasie kiedy pierwsze agencje ślubne zaczęły działalność w Polsce (a było to przed 2010 r.), polskie wesela organizowane były „po najmniejszej linii oporu”. Liczyło się by znaleźć odpowiednio dużą salę, koniecznie nie za daleko od kościoła. Nie zwracano uwagi na to wszystko na co dziś doświadczony Wedding Planner zwróci uwagę Pary Młodej. Nikt nie słyszał o papeterii ślubnej, motywie przewodnim, scenografii florystycznej, bufecie słodkim, atrakcjach weselnych, spektakularnym torcie, obsłudze barmańskiej i baristycznej, podziękowaniach dla gości, itd. –  wszystkim tym bez czego dziś nie wyobrażamy sobie zapierającego w piersi efektu końcowego ślubu i wesela.

To wszystko powoli zaczęło pojawiać się na polskich weselach, za sprawą Konsultantów Ślubnych. Osób, które postanowiły odmienić polski rynek ślubny oraz zajęły się organizacją ślubów i wesel na pełnym etacie.
Więcej o tym jaką rolę pełni Wedding Planner znajdziesz w artykule: „Wedding Planner i jego rola – co robi Konsultant Ślubny?”

Jak zostać wedding plannerem, szkolenia dla wedding plannerów

Fot. Karolina Bulanowska. Agencja ślubna: GLAMOUR EVENT. Kurs na wedding plannera

Rozwój zawodu Organizator Imprez Ślubnych

Na szczęście rosnąca liczba wesel międzynarodowych organizowanych w Polsce, pozwoliła rozwijać skrzydła polskim Wedding Plannerom. To dzięki tego typu realizacjom, możliwe było urzeczywistnianie odważnych inspiracji i nowych pomysłów. Pary międzynarodowe dysponujące większym doświadczeniem oraz pokaźniejszymi budżetami, chętnie realizowały śmiałe pomysły Konsultantów Ślubnych. Rozwój Internetu wspomógł cały proces przemiany polskiej branży ślubnej i tak oto dziś możemy cieszyć oczy i zmysły najpiękniejszymi realizacjami, które mają miejsce w Polsce. Nierzadko realizacje polskich Wedding Plannerów oraz najlepszych usługodawców ślubnych stanowią inspiracje na skalę światową. A zawód „Konsultant Ślubny” stał się nie tylko dobrze znany w Polsce ale również bardzo pożądany. Pożądany przez świadome Pary Młode, rodziców Par Młodych a także potencjalnych przyszłych Wedding Plannerów.

Kurs na Wedding Plannera

Liczba osób zainteresowanych pracą na stanowisku Wedding Plannera wzrasta z roku na rok. Rokrocznie kilkadziesiąt a może nawet kilkaset osób kończy kurs na Wedding Plannera. Zachwycone wizją niezwykłej pracy, marzą o tym aby móc spełniać się zawodowo a jednocześnie spełniać ślubne marzenia Młodych Par.

Zanim rozpoczną swoją zawodową przygodę, poszukują kursu/ szkolenia aby zdobyć niezbędną wiedzę i sprawdzić czy bycie Wedding Plannerem to faktycznie ich powołanie. Warto wiedzieć, że poza umiejętnościami niezbędnymi do pracy przy organizacji ślubów i wesele, które można w sobie rozwijać w czasie kursów i pracy własnej, bardzo ważne są również cechy charakteru i osobowość Konsultanta Ślubnego. Dlatego udział w szkoleniu dedykowanemu Konsultantom Ślubnym powinien być pierwszym krokiem zanim skieruje się wszystkie swoje zasoby w otwarcie i rozwijanie agencji ślubnej. Warto dodać, że jedynie pojedyncze osoby znajdą zatrudnienie w agencjach ślubnych i najczęstszą formą pracy w tym zawodzie jest prowadzenie własnej agencji ślubnej.

Na dobrze przygotowanym  i prowadzonym szkoleniu dowiesz się czy poradzisz sobie w roli Wedding Plannera i czy ta praca przyniesie Ci satysfakcję. Ilość zamykanych agencji ślubnych po okresie 2 lat jest relatywnie bardzo duża. Mydlące oczy mogą stać się przekazy, z których adepci na Wedding Plannerów dowiadują się, że wystarczy zastosować się go gotowego biznesu planu, udostępnianego w czasie kursu. Przecież każdy z nas jest inny i każdy z nas działa w innym otoczeniu. I sam ten fakt jest wystarczającym dowodem na to, że nie istnieje coś takiego jak jeden perfekcyjny biznes plan, który zadziała u wszystkich. To stąd tak wiele osób po ukończeniu niektórych kursów poddaje się bardzo szybko gdy napotyka na trudności, nie odnajduje się na rynku. Oczywiście powyższe stanowi duże uproszczenie tematu, niemniej jednak wiele zależy od tego jakie szkolenie wybierze osoba planująca zostać Wedding Plannerem.

Kurs na wedding plannera, jak zostać wedding plannerem, szkolenia dla wedding plannerów

Fot. Karolina Bulanowska. Agencja ślubna: GLAMOUR EVENT. Kurs na wedding plannera

Jak wybrać odpowiedni kurs na Wedding Plannera i dlaczego praktyka jest kluczowa?

Planowanie ślubu to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które wymaga precyzji, kreatywności i zdolności do pracy pod presją czasu. Z tego powodu rola Wedding Plannera staje się coraz bardziej ceniona. Jeżeli marzysz o karierze w tej branży, pierwszym i kluczowym krokiem jest wybór odpowiedniego kursu. Jednak przed podjęciem tej decyzji, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

  1. Samorozwój i określenie celów zawodowych

Zanim przystąpisz do wyboru konkretnego kursu, zastanów się, dlaczego chcesz zostać Wedding Plannerem i jakie cele zawodowe chcesz osiągnąć. Oceń swoje zainteresowania, pasje i umiejętności. Może jesteś bardziej zorientowany na aspekty artystyczne, takie jak dekoracje i koncepcja wizualna, a może bardziej skłonny do organizacji i koordynacji logistycznej? Wybór kursu powinien być zgodny z Twoimi priorytetami zawodowymi oraz indywidualnymi predyspozycjami.

  1. Analiza programu kursu: teoria i praktyka

Skuteczny kurs na Wedding Plannera powinien łączyć w sobie teorię z praktyką. Przed zapisaniem się, szczegółowo przeanalizuj program nauki. Sprawdź, czy obejmuje wszystkie kluczowe obszary związane z planowaniem ślubów. Począwszy od projektowania dnia ślubu, a skończywszy na negocjacjach z usługodawcami. Warto również, aby kurs zawierał możliwość odbycia warsztatów. A przynajmniej by w programie ujęte były case study, które pozwolą Ci zastosować zdobytą wiedzę w realnych sytuacjach.

Wedding Planning to nie tylko teoria ale głównie praktyka. Dlatego warto zwrócić uwagę na kursy, które oferują możliwość odbycia staży, uczestnictwa w realnych projektach ślubnych lub nawet współpracy z doświadczonymi Wedding Plannerami. Praktyczne doświadczenie pozwoli Ci nie tylko rozwijać umiejętności, ale również zdobyć pewność siebie w obszarze planowania i koordynacji ślubów.

Kurs na wedding plannera, jak zostać wedding plannerem, szkolenia dla wedding plannerów

Fot. Karolina Bulanowska. Agencja ślubna: GLAMOUR EVENT. Kurs na wedding plannera

  1. Zróżnicowana forma szkolenia

W dzisiejszych czas ważna również jest różnorodność form szkolenia. Szkolenia/ warsztaty stacjonarne są niezwykle wartościowe i powinny stanowić ważny element procesu nauczania. Osobisty kontakt z prowadzącym niesie za sobą wiele korzyści. Niemniej jednak bardziej elastyczne formy nauczania jak kursy online (najlepiej w zakresie prezentacji teorii) to duże ułatwienie przyswajania sobie dużej ilości wiedzy w indywidualnym tempie i formie (np. powtarzanie nagrania). Nie  zapominając o aspekcie optymalizacji kosztu szkolenia dla uczestnika.

  1. Kwalifikacje instruktorów i opinie absolwentów

Jakość nauczania zależy w dużej mierze od doświadczenia i kwalifikacji instruktorów. Sprawdź, czy osoby prowadzące zajęcia posiadają stosowną wiedzę z zakresu nauczania. A także praktyczne doświadczenie w branży ślubnej i od ilu lat są praktykami. Dodatkowe działania szkoleniowców na polu edukacji w danej branży potwierdzą szeroką wiedzę w zakresie całego rynku a nie tylko wąskiej specjalizacji. Tacy instruktorzy są zapraszani do mediów by dzielić się swoim doświadczeniem w przestrzeni publicznej. 

Warto także sprawdzić czy szkoleniowcy mają udokumentowane sukcesy w organizacji wyjątkowych ślubów i wesel? Opinie absolwentów kursu również dostarczą Ci cennych informacji na temat jakości nauczania oraz przydatności zdobytej wiedzy w praktyce.

Kurs na wedding plannera, jak zostać wedding plannerem, szkolenia dla wedding plannerów

Fot. Karolina Bulanowska. Agencja ślubna: GLAMOUR EVENT. Kurs na wedding plannera

  1. Wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS)

Instytucja szkoleniowa podlega weryfikacji przez stosowny urząd pracy kiedy jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Tym samym instytucja jest zobowiązana do prowadzenia działalności szkoleniowej według standardów określonych w stosownych przepisach prawnych. Spełnienie standardów jest warunkiem utrzymania wpisu w rejestrze. Co daje informację o tym czy instytucja, którą wybierzesz posiada odpowiednie zaplecze oraz przygotowanie kadry czy po prostu jest indywidualną inicjatywą, której zasady działania wyznacza sobie osoba prowadząca kurs.
Wpis do RIS upoważnia instytucję szkoleniową do oferowania szkoleń również osobom bezrobotnym, kierowanym na szkolenia przez Powiatowe Urzędy Pracy.

  1. Rekomendacje instytucji i stowarzyszeń

Instytucja szkoleniowa działająca w szerokim zakresie może świadczyć usługi szkoleniowe również dla osób kierowanych na kursy przez takie instytucje jak urzędy pracy, inkubatory przedsiębiorczości czy stowarzyszenia branżowe. Współpraca z tego typu instytucjami możliwa jest przy zachowaniu pełnego profesjonalizmu i zdobyciu zaufania. Warto zatem sprawdzić czy i jakimi rekomendacjami od instytucji publicznych  dysponuje organizator szkolenia na Wedding Plannera. Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych również jest instytucją rekomendującą szkolenia dla wedding plannerów – możesz o nich przeczytać tutaj

 

Kurs na Wedding Plannera – podsumowanie

Wybór kursu na Wedding Plannera to kluczowy krok na Twojej drodze do sukcesu w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Zanim podejmiesz decyzję, starannie zastanów się nad swoimi celami zawodowymi i zainteresowaniami. Analiza programu kursu, kwalifikacji instruktorów, opinii i rekomendacji oraz możliwości praktyki są kluczowe dla efektywnej nauki. Pamiętaj, że solidne przygotowanie na bazie praktycznej wiedzy jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu jako Wedding Planner. Dlatego też, wybierając kurs, postaw na rozwój zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.
Życzę Ci owocnej nauki i spektakularnej kariery w niezwykłym świecie organizacji ślubów!

Karolina Ostachowicz, od 2009 r. Wedding Plannerka, od 2017 r., coach m.in. w Akademii GLAMOUR EVENT (wpisanej do RIS pod numerem: 2.24/00123/2022). Akademia GLAMOUR EVENT oferuje kompleksowe szkolenia dla Wedding Plannerów powiązane z warsztatami. 

Sprawdź aktualny terminarz szkoleń a także opinie kursantów oraz rekomendacje instytucji na: https://glamourevent-szkolenia.pl/

Tagi: , , , , , ,

Powrót udostępnij

WordPress Lightbox