Jak zmienił się rynek i branża ślubna na przestrzeni lat?

Opublikowany 26 grudnia, 2022

para młoda, branża ślubna

Fot. Szymon Skowroński Fotografia. Agencja: Just Love Weddings

Branża ślubna na przestrzeni ostatnich lat w Polsce przeszła ogromną metamorfozę. Duży wpływ na te zmiany ma podejście par młodych. Obecnie polskie wesela różnią się znacznie od tych, które organizowane były choćby w latach 90. W poniższym artykule znajdziecie informacje o tym, co szczególnie się zmieniło i jak młode pary podchodzą dzisiaj do tematu ślubu i wesela, które na podstawie własnego doświadczenia zebrała dla Was Agnieszka Szuta-Rusińska z agencji Just Love Weddings

 

Wiek młodej pary

Warto zacząć od tego, że wraz z upływem lat przesuwa się wiek, w którym pary młode zawierają ślub. Niegdyś było to dość wcześnie, ponieważ nawet ok. 20 roku życia, natomiast współcześnie ta granica przesunęła się bliżej 30 roku życia. Spowodowane jest to wieloma czynnikami socjologicznymi. Przede wszystkim większość młodych ludzi nacisk kładzie na wykształcenie i samodzielność finansową. Skupiają się najpierw na studiach oraz kolejnych stopniach kariery. Kobiety bardziej cenią sobie swoją niezależność. Nie ma już również takiej presji społecznej jak niegdyś. Możemy realizować swoje cele i podążać wybraną życiową ścieżką. Obecnie świat daje młodym ludziom bardzo dużo możliwości, z których chcą korzystać. To wszystko sprawia, że decyzja o ślubie w niektórych przypadkach jest odkładana na później.

 

Większa samodzielność i niezależność par młodych

Widać ogromną zmianę w myśleniu o ślubie przez narzeczonych. Nie jest już to uroczystość, którą, jak mawiały starsze pokolenia, organizuje się dla gości. Spora część par młodych jest niezależna finansowo i organizuje wesele bez pomocy rodziców, za czym idzie większa samodzielność w decydowaniu. Młodzi ludzie nie chcą już zapraszać gości tylko dlatego, że tak wypada lub nakazują tak więzy rodzinne. Mają swoją wizję tego dnia i nie chcą powielać utartych schematów. Dużą wagę przywiązuję się do personalizacji i indywidualnych rozwiązań.

Pary młode pozwalają sobie na duży luz na swoich weselach wychodząc z założenia, że zapraszają najbliższych i chcą dobrze czuć się w ich gronie. Wesele ma być świetną imprezą nie tylko dla gości, ale przede wszystkim dla nowożeńców.

 

Menu na przestrzeni lat 

Pisząc o zmianach w branży ślubnej na przestrzeni lat nie sposób nie wspomnieć o menu. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że bardziej niż ilość zaczęła się liczyć jakość. Nadal na polskich weselach jest bardzo dużo jedzenia, ale jest ono bardziej urozmaicone niż niegdyś. Nie zawsze znajdziemy już kotlet de volaille i frytki. Obecnie ludzie bardzo dużo podróżują, poznają nowe kultury i smaki i są bardziej wymagający. Wolą zdecydowanie zjeść mniej, ale ciekawszych potraw.

Trzeba być również przygotowanym na różnorodne diety żywieniowe. Wesela wegetariańskie i wegańskie są już na porządku dziennym. Obiekty weselne powinny zapewnić także dania bezglutenowe, czy bez laktozy, ponieważ to dość powszechne diety.

Zmieniają się same potrawy, ale i ich serwis. Coraz większą wagę przywiązuje się do estetyki potraw. Sporo par decyduje się na dania serwowane, a nie podawane na półmiskach. Wpływa to nie tylko na estetykę, ale też na niemarnowanie jedzenia. W przypadku półmisków musi być znacznie więcej jedzenia, które niestety bardzo często zostaje wyrzucone po weselu.

menu na weselu, nowoczesne menu, trendy w branży ślubnej

Fot. Whiteberry. Agencja: Just Love Weddings

 

Podejście do tradycji

Coraz częściej odchodzi się od sztywnych elementów tradycji lub nieco się je modyfikuje. Pary młode w dużej mierze stawiają na nowoczesność i nieszablonowość. Spora część chce zachować elementy tradycji, ale w zmienionej formie lub tylko niektóre z nich.

Zdecydowanie zmieniły się oczepiny, które są coraz krótsze i nie zawierają już wielu zabaw, często niesmacznych jak to niegdyś bywało. Obecnie ma być wesoło i zabawnie, ale kulturalnie. Arsenał zabaw zmienił się diametralnie. Mamy grupową jengę, quiz „Jaka to Melodia”, konkursy taneczne, ale na szczęście zabawy z podtekstem odbywają się już coraz rzadziej. Wszystko zależy od danego regionu i oczywiście indywidualnych preferencji.

Spotykamy się też z tym, że rezygnuje się z pierwszego tańca, błogosławieństwa dla rodziców, śpiewania sto lat czy tłuczenia kieliszków. Warto, aby muzycy i obiekty weselne były elastyczne i odpowiadały na potrzeby par młodych, nie namawiając ich do rozwiązań, które nie są im bliskie.

W Polsce odbywa się coraz więcej uroczystości międzynarodowych, które łączą w sobie elementy i zwyczaje różnych kultur.

 

Branża ślubna na przestrzeni lat a profesjonalizm

Na przestrzeni lat poza podejściem par młodych, zmieniła się również sama branża ślubna i tworzący ją usługodawcy. Zauważalna jest profesjonalizacja branży. Dla dużego grona firm praca przy ślubach jest głównym zajęciem, któremu oddają się w pełni. Nie jest to już dorywcza praca, jak bywało kiedyś. Profesjonalizm oznacza nieustanny rozwój i podążanie z duchem czasu. Usługodawcy dbają o estetyczną oprawę swojej działalności (strony, media, materiały, oferta) oraz o jakość swoich usług. Klienci są coraz bardziej świadomi i wymagający, więc aby utrzymać się na rynku trzeba spełniać wiele wymogów. Dużą popularność zyskały także usługi konsultantów ślubnych, których praca również przyczynia się do profesjonalizacji branży. Jeśli szukasz konsultanta na swoje wesele, zajrzyj do naszej zakładki ze spisem najlepszych konsultantów w Polsce

branża ślubna na przestrzeni lat, alkohol na weselu, trendy w branży ślubnej

Fot. Łukasz Pietrzak Fotografia. Agencja: Just Love Weddings

 

prosecco van, alkohol na weselu, trendy w branży ślubnej

Fot. Magda Kutc Photography. Agencja: Just Love Weddings

 

Estetyka w branży ślubnej na przestrzeni lat 

Bylejakość już dawno odeszła do lamusa.

Współczesne śluby i wesela to prawdziwe dzieła sztuki i złożone spektakle, na które składa się mnogość elementów. Wszystko musi być idealne i wszystko musi współgrać ze sobą.

Detale, dekoracje, aranżacja to wszystko zaskakuje i zachwyca gości weselnych. Wykorzystuje się dekorowanie światłem, efekty specjalnie, skomplikowane konstrukcje, jak przy wielkich eventach. Odpowiednio dobrane kwiaty, dodatki, tkaniny, meble budują efekt końcowy i czarują prawdziwą bajkę.

Niejednokrotnie stawia się na odważne kolorystycznie rozwiązania. Minęły już czasy, że ślub kojarzył się z bielą i różem. W obecnych aranżacjach spotykamy nawet kolor czarny, który jest niezwykle elegancki. Łączy się też wiele barw uzyskując oszałamiające efekty.

dekoracje stołu weselnego, nowoczesne wesele, branża ślubna na przestrzeni lat

Fot. Szymon Skowroński Fotografia. Agencja: Just Love Weddings

 

dekoracje stołu weselnego, nowoczesne wesele, branża ślubna na przestrzeni lat, detale na weselu

Fot. Szymon Skowroński Fotografia. Agencja: Just Love Weddings

 

Ceremonia

Branża ślubna na przestrzeni lat to także ewolucja samych ceremonii.  I tutaj stawia się bardziej na personalizację, w związku z czym pary młode chętnie decydują się na śluby cywilne w plenerze oraz na śluby humanistyczne. Zdecydowanie spada ilość ślubów kościelnych. Śluby plenerowe dla wielu młodych ludzi są bardziej swobodne i naturalne.

ceremonia ślubna, ślub w plenerze, branża ślubna na przestrzeni lat

Fot. Łukasz Pietrzak Fotografia. Agencja: Just Love Weddings

 

ceremonia ślubna, obrączki, para młoda

Fot. Whiteberry. Agencja: Just Love Weddings

Ostatnie kilkanaście lat to szereg zmian w branży ślubnej. Polskie wesela przeszły ogromną rewolucję. Niegdyś były to nieco przaśne imprezy, na których dominowały kiczowate dekoracje, niesmaczne konkursy, a stoły uginały się pod nadmiarem jedzenia. Dla wielu młodych ludzi te wesela są koszmarem, który przez długie lata zniechęcał ich do organizacji przyjęcia weselnego. Jednak obecnie mają już dużo większe możliwości. Przepiękne aranżacje, stylowe stroje, dobór dodatków, smaczne jedzenie i nieszablonowe atrakcje  z pewnością odczarują ten wizerunek!

 

Agnieszka Szuta-Rusińska – Agencja ślubna Just Love Weddings

Tagi: , , ,

Powrót udostępnij

WordPress Lightbox