Jak usadzić gości na weselu?

Opublikowany 6 czerwca, 2023

z kim siedzi Para Młoda, usadzenie gości na weselu, wedding planner Dolny Śląsk

Fot. Michał Orłowski. Agencja ślubna: Moje śluby Małgorzata Marciniszyn. Jak usadzić gości na weselu.

Jak usadzić gości na weselu – to pytanie często spędza sen z powiek Młodej Pary. Odpowiedź na nie nie zawsze jest prosta. Mamy tutaj kilka możliwości, a tą, którą wybierzecie, zależy oczywiście od różnych czynników: od Waszych relacji z rodziną, układów towarzyskich, indywidualnych pobudek i motywów a także kwestii technicznych czy wymiarów i układu sali. Garść porad na ten temat zebrała i opracowała dla Was Małgosia Marciniszyn z agencji ślubnej Moje śluby z Dolnego Śląska

Im ważniejsi gości tym bliżej, czyli zasada precedencji

Zasada ta w dyplomacji mówi o porządku pierwszeństwa, czyli o tym, by blisko osób najważniejszych czyli na weselu Młodej Pary siedziały osoby im najbliższe: czyli rodzice, rodzeństwo i najbliższa rodzina. Dalej powinni siedzieć: dalsza rodzina, znajomi, przyjaciele. I zazwyczaj tak jest, że Para Młoda w ten sposób planuje usadzenie gości, najbliżej siebie sadza bliską rodzinę i najbliższych przyjaciół. Im bliżej Pary Młodej tym ważniejsi goście a im dalej od Pary Młodej, tym dalsze pokrewieństwo, a na końcu sadza się po prostu znajomych.

Stół prezydialny

To miejsce najbardziej reprezentacyjne i najbardziej widoczne dla wszystkich na sali weselnej. Zasiada przy nim przecież Młoda Para. Stoły należy rozmieścić w taki sposób, aby każdy miał w miarę możliwości dobry kontakt wzrokowy z Parą Młodą. Dobre maniery mówią, żeby zawsze miejsce honorowe po prawej stronie zajmowała kobieta lub osoba najważniejsza na przyjęciu. Na weselu zatem to Panna Młoda zasiada po prawej stronie męża – Pana Młodego.

z kim siedzi Para Młoda, usadzenie gości na weselu, wedding planner Dolny Śląsk, Para Młoda na weselu

Fot. Lunar. Agencja ślubna: Moje śluby Małgorzata Marciniszyn. Jak usadzić gości na weselu.

Stół prezydialny to najważniejszy stół weselny. Przy nim siedzą świadkowie, ich osoby towarzyszące czy rodzeństwo i najbliżsi przyjaciele pary. Świadkowie mogą być pomocni podczas wesela, więc to dobry pomysł by siedzieli blisko pary. Zazwyczaj obok Panny Młodej zasiada świadek i jego osoba towarzysząca. Natomiast obok Pana Młodego siada świadkowa i jej osoba towarzysząca. Ostatnio tak restrykcyjnie nie podchodzi się jednak do tej zasady. Zatem dopuszczalny jest układ odwrotny, czyli świadkowa obok Panny Młodej a świadek obok Pana Młodego. Ale oczywiście pierwsze usadzenie jest bardziej tradycyjnie i klasyczne.

Obecnie pojawił się trend by Para Młoda siedziała sama przy niewielkim bo dwuosobowym stole prezydialnym. Zazwyczaj poza obiadem spędzają mało czasu przy nim więc jest to w zupełności uzasadnione. Mają czas by ze sobą pobyć, porozmawiać i ładnie to wygląda na zdjęciach.

Stoły okrągłe czy prostokątne?

Kluczowa kwestia w podjęciu decyzji o usadzeniu gości to decyzja o wyborze rodzaju stołów na weselu.  Czy chcecie aby goście siedzieli przy stołach prostokątnych, okrągłych? A może pasuje Wam ustawienie połączenie stołów prostokątnych i okrągłych czyli ustawienie mieszane? Każde ustawienie ma swoje wady i zalety, wszystko zależy od Waszych oczekiwań, preferencji oraz możliwości sali. Osobiście jednak wolę stoły okrągłe bo one dają większe możliwości do nawiązania czy pogłębienia relacji w gronie ok 8-12 osób.

z kim siedzi Para Młoda, usadzenie gości na weselu, stoły okrągłe na weselu, stoły prostkątne na weselu

Fot. Bartek Grobelny. Agencja ślubna: Moje śluby Małgorzata Marciniszyn. Jak usadzić gości na weselu.

Jak usadzić gości na weselu? – seniorzy 

Osoby starsze nie powinny nie powinni siedzieć blisko parkietu, bo wolą bardziej spokojne strefy sali. Tam usadźcie raczej osoby młode, ale ważne jest by seniorów usadzić przodem do Młodej Pary i parkietu właśnie po to, aby mogli dobrze widzieć, co się dzieje na sali, bo nie tańczą przecież oni tyle co pozostali uczestnicy wesela. Jeśli mają kłopot z poruszaniem się to ważne by w pobliżu były zimne, kawowe bufety oraz toalety.

Jak usadzić gości na weselu?  – single 

Osoby, które przyszły same, bez osób towarzyszących można usadzić przy jednym stole lub bezpośredniej bliskości czyli w taki sposób, by mogli ze sobą swobodnie porozmawiać. Unikniecie dzięki temu efektu niezręczności czy nawet wykluczeniu, jeżeli usadzicie jednego singla pośród samych par. Pamiętajcie o tym, że wesele jest przecież bardzo dobrą okazją do poznania się i zawierania relacji.

Dzieci razem

Jeśli na Waszym na wesele są dzieci, zdecydowanie lepiej gdy będą siedziały razem. Będą wtedy się czuć swobodniej i śmielej rozmawiać i bawić w swoim towarzystwie. Ten stół nie powinien być blisko ciągu komunikacyjnego dla obsługi kelnerskiej. Najlepiej aby stał na uboczu lub w pobliżu parkietu, tak by dzieci miały dla siebie sporo przestrzeni. Jeśli dzieci jest sporo warto pomyśleć o mini kąciku zabaw. Przy jednym stole dedykowanym najmłodszym weselnikom można postawić na nieco inne dekoracje, najlepiej bez świec a za to z balonami.

Uważam, że lepiej unikać mieszania dorosłych gości weselnych z dziećmi przy stołach ze względu na duże ilości alkoholu oraz swobodne rozmowy dorosłych, przy których nie zawsze dzieci powinny uczestniczyć.

Pamiętajcie: gości przy stołach usadzamy tak by chociaż część z nich dobrze się ze sobą znała i miała wspólne tematy, bo to sprzyja integracji i dobrej zabawie a o to przecież Wam chodzi.

z kim siedzi Para Młoda, usadzenie gości na weselu, dwuosobowy stol prezydialny, wedding planner Dolny Śląsk

Fot. Adam Rotter. Agencja ślubna: Moje śluby Małgorzata Marciniszyn. Jak usadzić gości na weselu.

A żeby sprawniej szło poszukiwania swojego miejsca na weselnej sali i przy konkretnym stole to dobrze oznaczyć je numerami lub nazwami. Dodatkowo zadbajcie o winietki dla każdego gościa oraz o to by szczegółowy plan stołów umieścić w widocznym miejscu przy wejściu do Sali, tak by każdy gość bez problemu mógł odnaleźć swoje miejsce.

z kim siedzi Para Młoda, usadzenie gości na weselu, stoły okrągłe na weselu, plan usadzenia gości

Fot. Michał Orłowski. Agencja ślubna: Moje śluby Małgorzata Marciniszyn. Jak usadzić gości na weselu.

Jeśli zastosujecie się do ww. ogólnych zasad oraz weźmiecie pod uwagę moje rady to z pewnością unikniecie nieprzyjemnych sytuacji i sprawicie, jest duża szansa, że Wasi goście będą się dobrze bawić na Waszym weselu. A jeśli potrzebujecie pomocy w organizacji Waszego wymarzonego dnia, pamiętajcie o naszej bazie profesjonalnych konsultantów ślubnych z całej Polski

 

Małgorzata Marciniszyn, agencja ślubna: Moje śluby

Tagi: , , , , , , ,

Powrót udostępnij

WordPress Lightbox