Jesteśmy po posiedzeniu Komisji Senackiej
Opublikowany 12 sierpnia, 2015
W dniu 10 września 2013 r. przedstawiciele PSKŚ (Katarzyna Wachułka, Anna Piwońska, Kamila Kenig) oraz PSFŚ (Kinga Taukert) uczestniczyli w posiedzeniu połączonych komisji senackich: Komisji Ustawodawczej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji do ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, której celem miałoby być umożliwienie liberalnym urzędnikom stanu cywilnego udzielania ślubów poza lokalem USC również poza terenem własnej gminy. Obowiązująca obecnie rejonizacja nie pozwala na to, powodując, że nie można zawierać ślubów ślubnych w wielu miejscach, które doskonale nadają się do tego celu, gdyż ich piękno podkreśla godność i wagę ceremonii.
Za pomocą twardych danych statystycznych oraz zdjęć poglądowych próbowaliśmy przekonać członków komisji, że na takie zmiany czeka wiele par, które z różnych powodów nie planują zawierać ślubów wyznaniowych, ale nie odpowiada im też sztampowa forma i mało wytworna lokalizacja większości ceremonii cywilnych.
MSWiA pracuje nad projektem ustawy, która ma gruntownie zreformować pracę urzędów stanu cywilnego również w tym zakresie, jednak obawiamy się, że planowany termin wejścia w życie ustawy (1.1.2015 roku) może się przesunąć, tymczasem walka o zmiany toczy się już od czterech lat i chcielibyśmy wreszcie zobaczyć wymierne rezultaty.
Spośród obecnych na posiedzeniu członków komisji naszą inicjatywę poparł Pan Senator Janusz Sepioł, argumentując, że zmiana przecież jest drobna, a pewności co do wejścia w życie tworzonej ustawy mieć nie można. Wsparła nas również Pani Senator Helena Hatka, w przeszłości sama zatrudniona w służbie cywilnej. Pani Senator przypomniała, że administracja ma charakter służebny wobec obywateli, zaś prawo powinno być dla ludzi, a nie przeciw ludziom. Zasugerowała też, że udzielanie ślubów poza USC może wręcz obniżyć koszty jego funkcjonowania i postulowała, żeby – cytujemy – „odblokować myślenie nastawione na mnożenie trudności”.
Niestety nie brakowało głosów świadczących o niedocenieniu i/lub niezrozumieniu problemu – padło np. zdanie, że problem jest błahy, gdyż pary decydujące się na ślub cywilny nie są zainteresowane bogatszą oprawą ceremonii (podczas gdy nasze doświadczenia mówią coś zupełnie przeciwnego). Inny z członków komisji powołał się na przypadek gdy para młoda ubiegała się o ślub na Babiej Górze i przez uogólnienie zgłosił sprzeciw wobec wszystkich innych ślubów poza USC ze względu na wiążące się z tym trudności organizacyjne.
Zachęcamy Was do obejrzenia retransmisji z posiedzenia – zobaczcie sami, kto i na jakiej podstawie jest przeciwny naszej inicjatywie.
http://senat.atmitv.pl/SenatConsole/TransmissionArchiveItem.go?code=8KU196KSTAP1051
Zwracamy też Waszą uwagę na dwie istotne sprawy. Po pierwsze, MSWiA zaznaczyło, że nie wpływają doń skargi na wadliwe decyzje kierowników USC, odmawiających udzielenia ślubu poza lokalem urzędu w razie zaistnienia uzasadnionych okoliczności. Po drugie, przedstawiciel Biura Legislacyjnego stwierdził, że jeśli w jednej gminie okoliczności (np. za mała sala ślubów, brak dostępu dla niepełnosprawnych) uznawane są za wystarczające, aby udzielić ślubu poza lokalem, to powinny za takie uchodzić także w innych gminach. W razie rozbieżności decyzja podlega zaskarżeniu.
Tagi: Komisji Senackiej, posiedzeniu